Szepietowo
A A A

Zielona Gala w PODR w Szepietowie pełna atrakcji

        Zielona Gala i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego to imprezy, które 28 i 29 maja organizuje Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Po raz pierwszy na Podlasie zawita Czempionat Koni Sokólskich, odbędą się również Dni z OZE. Na zwiedzających czekają pokazy, ciekawe wykłady, konkursy i bogata oferta wystawiennicza. Zapowiada się majówka pełna atrakcji.

        Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie już po raz jedenasty organizuje Zieloną Galę i po raz dziewiąty Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego.

 

Zielona Gala

        Zielona Gala to impreza poświęcona technologii produkcji pasz z użytków zielonych. Dwudniowy pobyt w Szepietowie to szybki kurs przygotowawczy do sianokosów. W jednym miejscu rolnicy mają okazję dokonać przeglądu maszyn, kosztów ich eksploatacji i wydajności, a także zapoznają się z technologią zbioru. Jak co roku odbędą się pokazy pracy maszyn – wystartujemy w południe 29 maja. Uczestnicy pokazów będą mieli szansę zdobyć nagrodę o wartości 1000 zł ufundowaną przez firmę DSV - producenta traw, zbóż, roślin oleistych, motylkowych i poplonowych.

        Teoretyczna część gali upłynie pod znakiem konferencji i wykładów. Będziemy gościć dr Marcina Gołębiewskiego specjalistę w dziedzinie żywienia bydła, który wygłosi prelekcję nt. pasz z użytków zielonych. Część wykładowa będzie zawierała cenne informacje o dawkach pokarmowych z udziałem pasz z użytków zielonych. Uzyskamy praktyczne wskazówki, które wpłyną na poprawę jakości pasz wykorzystywanych w żywieniu bydła mlecznego. Firma Sowul&Sowul przedstawi odpowiedni skład gatunkowy i odmianowy mieszanek traw, które zagwarantują wysokie plonowanie w okresie suszy. Agrotechnika użytków zielonych będzie tematem wykładu Marcina Mierzejewskiego z firmy DSV.

        Zielona Gala to również okazja do skorzystania z fachowego doradztwa, swoje stoiska będą miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Ponadto prezentowane będą poletka doświadczalne PODR w Szepietowie.

 

Targi budowlane z odnawialnymi źródłami energii

        Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego przyciągną do Szepietowa wystawców, prezentujących szeroką ofertę produktów dla budownictwa inwentarskiego oraz nowoczesne rozwiązania dla domu. W Szepietowie można będzie się dowiedzieć, jak nowocześnie i zgodnie z najnowszymi trendami wybudować oborę, chlewnię, budynek gospodarczy, czy dom.

        Tegoroczna edycja targów będzie poświęcona systemom energooszczędnym. Odbędą się Dni z Odnawialnymi Źródłami Energii. Partnerem wydarzenia jest Optima Polska. Eksperci przedstawią praktyczne rozwiązania obniżające zużycie energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych i w działalności produkcyjnej gospodarstw. Opowiedzą o możliwościach zastosowania odnawialnych źródeł energii, zwracając uwagę na aspekty prawne, techniczne i ekonomiczne. Tegoroczną edycję zdominują pompy ciepła. Specjaliści przedstawią efektywność energetyczną i dostępność montażową tych urządzeń w ogrzewaniu budynków mieszkalnych. Będzie okazja obserwować na żywo pokazy odwiertów geotermalnych w technologii GRD.

        W ramach Dni z OZE trwa konkurs plastyczny dla dzieci „Przyjmij EKO pozę – zainwestuj w OZE!" Wystarczy zaprojektować plakat promujący odnawialne źródła energii. Zapraszamy na rozstrzygnięcie 29 maja.

 

Sokólski Czempionat Młodzieżowy

        Po raz pierwszy na Podlasiu zostanie zorganizowana Wystawa Specjalistyczna - Czempionat Koni Sokólskich. Najlepsze roczne oraz dwuletnie klaczki i ogierki z całego kraju zaprezentują się w Szepietowie. Prawie 40 okazów - konie sokólskie i sztumskie będą walczyć o tytuły najpiękniejszych w rejonach swego pochodzenia i wytworzenia typu. Wszystko pod patronatem ministra rolnictwa.

 

PROGRAM

Zielonej Gali

28 maja 2016 r.

10.00

Otwarcie Targów (tereny wystawowe)

Wykłady (namiot PODR)

11.00

Odpowiedni skład gatunkowy i odmianowy gwarancją wysokiego plonowania mieszanek traw w okresie suszy – Sebastian Kozłowski, Sowul&Sowul

11.45

Agrotechnika użytków zielonych – Marcin Mierzejewski, DSV

11.00 - 15.00

Wycena koni - Czempionat Koni Sokólskich (Ring)

15.00

Wykład: Program ochrony zasobów genetycznych koni rasy zimnokrwistej typu sokólskiego i sztumskiego – dr Grażyna Polak, Instytut Zootechniki PIB (Budynek główny, sala nr.4)

29 maja 2016 r.

10.00 - 11.30

Konferencja: Pasze z użytków zielonych niezastąpionym komponentem dla bydła – Marcin Gołębiewski, SGGW w Warszawie (namiot wykładowy PODR)

11.00

Pokaz czempionów - wręczanie pucharów (Ring)

11.30

Rozstrzygnięcie konkursu: Hit Zielonej Gali

12.00

Pokazy Zielonej Gali

W programie także:

- Prezentacja doświadczeń PODR w Szepietowie

- Pokaz techniczny tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego

- Loteria - Wygraj bon o wartości 1000 zł – firma DSV

 

PROGRAM

Podlaskich Targów Budownictwa Wiejskiego

Dni z Odnawialnymi Źródłami Energii

28 maja 2016 r.

10.00

Otwarcie Targów

Wykłady (tereny wystawowe, stoisko Optima Polska)

10.15

Odnawialne źródła energii w województwie podlaskim prof. Anna Grzybek, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy

11.00

Możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Działalność firmy Optima Polska w województwie podlaskim - Krzysztof Łazarski, dyrektor handlowy Optima Polska

11.30

Efektywność pomp ciepła jako alternatywnego ogrzewania w gospodarstwach domowych i obiektach publicznych - Tomasz Samojło, Vaillant

12.00

 

Odwierty geotermalne do pomp ciepła w technologii GRD - Andrzej Wieszołek, Tracto-Technik

Pokaz odwiertu ukośnego pod pompy ciepła wykonywanego metodą GRD za pomocą wiertnicy geotermalnej Geodrill 4R

29 maja 2016 r.

(tereny wystawowe, stoisko Optima Polska)

11.30

Rozstrzygnięcie konkursu:

- Przyjmij EKO pozę – zainwestuj w OZE!

- Hit Targów Budowlanych

11.40

Pokaz odwiertu ukośnego pod pompy ciepła wykonywanego metodą GRD za pomocą wiertnicy geotermalnej Geodrill 4R

W programie także:

- Zabawy i konkursy dla najmłodszych nt. wiedzy z OZE

- Pokazy pracy instalacji fotowoltaicznych i systemów solarnych

 

 

Zapraszamy do Szepietowa !!!

powrót
Parafia Rzymskokatolicka pw. NMP Matki Miłosierdzia w Szepietowie
sbr-bank
Koło Wędkarskie w Szepietowie
LGD Brama na Podlasie
ODR Szepietowo
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Szepietowo
Wrota Podlasia
Sparta 1951 Szepietowo